T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Bayındır Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Bayındır Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Alerjik Hastalıkları

Güncelleme Tarihi: 24/10/2018

Alerjik hastalıklar günümüzde oldukça sık görülmektedir. Vücudumuza giren alerjen olarak adlandırılan yabancı maddelere karşı verilen anormal yanıt sonucunda çeşitli bulgular ortaya çıkmaktadır. Bulgular çok hafif  düzeyde olabileceği gibi yaşamı tehdit edecek boyutlarda da olabilir.

     Alerjik reaksiyonun geliştiği organlara bağlı olarak hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Solunum sisteminde alerjik reaksiyonlar burunda olursa alerjik rinit, akciğerlerde hava yollarında olursa astım ortaya çıkmaktadır.

      Alerjenler sadece solunum yolu ile alınmaz. Yiyecekler ile aldığımız besin proteinleri de alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Günümüzde besin alerjileri anafilaksinin en önemli nedenini oluşturmaktadır. Anafilaksi dışında tutulan organa göre (dermatit gibi) bulgular ortaya çıkabilmektedir.

     Diğer yandan arı sokmalarına bağlı veya ilaç kullanımına bağlı ciddi anafilaksi gibi alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bu reaksiyonlar ölümcül olabilir. 

     Alerjik hastalıklar; yıl boyu süren(perenial) alerjiler daha çok ev içi alerjenlerine bağlı, mevsimsel olanlar, bölgesel olan polenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Alerjik rinitli hastalarda astım sık görülmektedir. Konjonktivit de sık görülmektedir. Sigara dumanı, parfüm, deterjan  gibi keskin kokular, hava kirliliği ve nemli ortamlar alerjik şikayetleri artırabilmektedir.

     Alerji  tanısının konulmasında hastanın öyküsü çok önemlidir. Semptomların özellikleri, mevsimsel özellikleri, ortaya çıkmasına neden olan faktörler ve ailesel öykü tanı ve tetikleyicilerin belirlenmesi açısından yol göstericidir. Tetikleyicilerin belirlenmesi amacıyla deri prik testleri yapılır. Alerjik semptomlarınız varsa doktorunuz  tarafından değerlendirilmeniz gerekmektedir.


Uzm. Dr. Öznur KILIÇSOYLAR