İzmir Bayındır Devlet Hastanesi

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
İzmir Bayındır Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Cilt Lekeleri

Güncelleme Tarihi: 24/10/2018

Cilt Lekeleri

Deride lekelenme pek çok nedene bağlı ortaya çıkabilir. En sık gördüğümüz lekelerin nedeni melanosit dediğimiz deri hücrelerimiz tarafından aşırı derecede melanin pigmentinin üretilmesidir. Açık renkli bireylerde daha az olan melanosit sayısı esmer bireylerde daha fazladır. UV yani güneş ışınına aşırı maruziyet durumunda pigment üretiminin artmasına bağlı lekeler ortaya çıkar.

Deride leke yakınmasıyla başvuran hastaların önemli bir kısmında lekelerin nedeni , melasma diye tanımladığımız, genetik yatkınlık zemininde, hormonlar, beslenme, kullanılan ilaç veya kozmetiklerden etkilenebilen bir hastalıktır. Ancak özellikle yaşlı hastalarda uzun süreli güneş maruziyetinin bir sonucu olarak deri hücrelerinde kanserleşme de kendini leke şeklinde gösterebilir. Bu nedenle derinizde gördüğünüz lekeler için mutlaka cilt uzmanına başvurun.

Leke tedavisi biz dermatologların en çok kafa yorduğu ve sürekli araştırmalarla yeni yaklaşımların ihtiyaç duyulduğu bir alandır. Son zamanlarda leke tedavisinde oldukça iyi sonuçlar vardır. Şu anda altın standart tedaviler arasında yeni nesil spesifik dalga boylarıyla çalışan cilt yüzeyindeki hücrelere hasar vermeden hatalı pigment hücrelerini ve hasarlı dokuyu hedefleyen lazer sistemleri yer almaktadır.

Lekenin nedeni ve tedavisi ne olursa olsun, mutlaka tedavi esnasında ve sonrasında düzenli güneş koruyucu kullanımına dikkat edilmelidir.

Uz. Dr. Arzu ŞAHİN